۱۲ مهر۱۳۹۳
Fanii

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تدوین طرح توانمند سازی دانشجویان و فارغ التحصیلان زن از صدور مجوز تاسیس آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد ویژه زنان در خارج کشور خبر داد.

کوروش پرند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در سطوح ملی و بین المللی به تدوین و طراحی برنامه‌های متعدد اقدام کرده که در حوزه زنان، شناسایی ایده‌های کارآفرینی مهارت آموختگان زن  و طراحی و تدوین الگوی استانداردهای آموزشی، شغلی و مهارتهای مدیریت خانه و خانواده از جمله برنامه‌ها در سطح ملی است.

وی از تدوین سند راهبردی توانمندسازی زنان برای پنج سال آینده و ایجاد تعاونی‌های مهارت آموختگان زن به عنوان برنامه‌های مهم این سازمان در سطح ملی نام برد.

پرند افزود: در سطح بین‌المللی نیز تربیت و آموزش مربیان مهارتی زن کشورهای منطقه و جهان اسلام، اعزام برگزیدگان نهایی مسابقات ملی مهارت به مسابقات جهانی و حضور در جلسات و کمیسیونها و نمایشگاههای بین المللی حوزه زنان را در دستور کار داریم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه از تدوین طرح توانمندسازی دانشجویان و فارغ التحصیلان زن خبر داد و گفت: در راستای اجرای این طرح، طرح‌هایی همچون کارآموزی، کارورزی، آموزش اشتغال محور و طرح مهارت آموزی را پیگیری می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در این طرح به دنبال آسیب‌شناسی وضعیت تحصیلی دانشجویی و دانش آموختگی کشور به تفکیک مقاطع تحصیلی و نوع دانشگاه هستیم، همچنین آسیب شناسی عواقب بیکاری دانش آموختگان و علل عدم توجه دانشگاهها به مهارت آموزی و آموزشهای مبتنی بر نیاز بازار کار را رصد و برای گسترش ارتباط بین دولت، دانشگاه و صنعت پیشنهادات اجرایی مناسب ارائه می‌کنیم.

پرند گفت: هرم جمعیت دانشجویی کشور برعکس استانداردهای جهانی است و در آن نسبت بین جمعیت دانشجویی کاردانی و کارشناسی نامناسب است و این مساله یکی از چالش‌های نظام آموزشی کشور به شمار می‌رود.

به گفته رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در حال حاضر بیشترین تعداد جمعیت دانشجویی کشور کارشناس هستند و رشد بالای جمعیت دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد دیده می‌شود.